Rentabilitāte kā bonuss, ja uzņēmums iegulda ergonomikā
Labi pārdomāta darba vide var būt rūpniecības uzņēmumu efektivitātes un rentabilitātes atslēga, norāda AJ Produkti Ražošanas daļas vadītājs Pēters Gunnašsons.
– Ergonomikas uzlabošana atmaksājas, jo darbinieki ir motivētāki, veselīgāki un strādā labāk, viņš uzsver.
Iztēlojies: ražotnes darbinieks pielāgo sava darbgalda augstumu, lai izvairītos no muguras sāpēm, uzliek austiņas pret trokšņiem, un visbeidzot noregulē apgaismojumu atbilstoši veicamajam darbam.
Šis vienkāršais scenārijs katru dienu notiek visā Zviedrijā un atspoguļo svarīgu darba dzīves daļu: lai savu darbu varētu paveikt pēc iespējas labāk, nepieciešama ērta un ergonomiska darba vieta.
Pēters Gunnašsons ir AJ Produkti Ražošanas daļas vadītājs, un viņš atzīst, ka daudzi nozarē to apzinās un uzskata, ka jautājums ir svarīgs pats par sevi. Tomēr tikai nedaudzi pilnībā saprot, kā darbinieku labklājība patiesībā ietekmē uzņēmuma darbības efektivitāti.
– Tiek runāts par ergonomiku, bet ne tik daudz par tās tiešo ietekmi uz uzņēmējdarbības rezultātiem, vai par to, ko varētu darīt, lai uzlabotu darba vidi. Tādu darba vietu iekārtošana, kuras patīk darbiniekiem un kur viņi jūtas labi, ir svarīga uzņēmuma labklājībai, viņš saka.
Mazāk traumu un augstāka efektivitāte
Kāds sakars darba videi ar uzņēmuma kontiem? Pēters Gunnašsons norāda, ka investīcijas ergonomikā atmaksājas ar samazinātu “zilo lapu” skaitu un mazāku kadru mainību. Tās ir lietas, kas citādi uzņēmumiem var dārgi izmaksāt slimības atvaļinājumu, jaunu darbinieku pieņemšanas un nesaražotas produkcijas dēļ.
– Laba, ergonomiska darba vieta samazina traumu riskus un var radīt pozitīvu darba klimatu, kas liek cilvēkiem priecāties un uzskatīt darbu par patīkamāku. Izbaudot darbu, cilvēks kļūst motivētāks un vēlas palikt, saka Pēters Gunnašsons.
Vienlaikus viņš uzsver, ka labiekārtota darba vieta var ne tikai samazināt izmaksas, bet arī veicināt ieņēmumus. Ne tikai tāpēc, ka tas atvieglo darbu un samazina kļūdu risku:
– Ja var noturēt darbā apmierinātus un pieredzējušus darbiniekus, var panākt augstāku efektivitāti. Kļūst vieglāk piegādāt kvalitatīvus produktus, turklāt samazinās brāķa apjoms ražošanā.
Jautājums, kas kļūst arvien aktuālāks
Zviedrijas rūpniecība ir daudzveidīga un liela, tajā strādā simtiem tūkstošu cilvēku, sākot ar precīzu tehnoloģiju jomām un beidzot ar liela mēroga ražošanu. Tā ir arī uz nelaimes gadījumiem relatīvi tendēta nozare.
– Arodtraumas šajā nozarē ir ievērojami izplatītākas nekā biroja darbinieku vidū. Darbs ir nogurdinošāks, un tam raksturīga smagu kravu celšana un "nedabiskas" kustības, stāsta Pēters Gunnašsons.
Zviedrijas Darba vides pārvalde uzskata, ka muskuļu un skeleta traumas ir vienas no izplatītākajām ar darbu saistītajām veselības problēmām Zviedrijā. Turklāt no ziņotajām arodtraumām muskuļu un skeleta traumas dominē gan sievietēm, gan vīriešiem.
Kā norāda Zviedrijas Rūpniecības organizācija “Industriarbetsgivarna”, paredzams, ka pāreja uz zaļo enerģiju tuvākajos gados radīs papildu 50 000 industrijas darbavietu. Tas nozīmē, ka arvien vairāk cilvēku skars tas, kā tiek veidotas viņu darba vietas.
Ekonomisks iemesls domāt ergonomiski
Tā kā nozares dažādās daļas ir ļoti atšķirīgas un ergonomika ir plašs jēdziens, ir grūti precīzi noteikt uzlabojumus, kas attiecas uz visām aktivitātēm, saka Pēters Gunnašsons.
– Biroja darbā par labas ergonomikas pamatu var uzskatīt regulējamu rakstāmgaldu un ērtu krēslu. Tāpat tas darbojas arī apstrādes rūpniecībā – ar regulējamu darbagaldu un ērtu, praktisku krēslu. Ražotnēs raksturīgas cietas betona grīdas, tad lieti noderēs atslogojošs, stāvēšanai paredzēts darba paklājiņš.
Bet galvenais, ir svarīgi vispusīgi strādāt ar šo jautājumu, viņš uzsver.
– Nedomājiet tikai par pašiem produktiem. Ergonomika jāuztver kā vienots veselums, kas ietver visu, sākot ar darbstacijas un aprīkojuma dizainu un beidzot ar izmantotajiem instrumentiem un palīglīdzekļiem, un to, kā tas viss mijiedarbojas.
Piemēram, uzņēmumam, kurā tiek izmantoti ratiņi un plauktu sistēmas, savas telpas un aprīkojums jāsakārto tā, lai atvieglotu darbu un mazinātu sastrēgumus. Rūpīga telpas plānošana vienlaikus var arī samazināt nostaigājamos attālumus un palielināt efektivitāti.
– Labāka ergonomika ir ilgtermiņa apņemšanās, viss nav jāizdara uzreiz, bet gan jāveic uzlabojumi soli pa solim. Investīcijas labā darba vidē ir ieguldījums uzņēmuma panākumos, norāda Pēters Gunnašsons.
Trīs padomi labākas ergonomikas nodrošināšanai
1. Lūdz speciālista padomu un iesaisti darbiniekus
Nolīgsti korporatīvos veselības speciālistus, lai nodrošinātu skatu no malas uz savu darbavietu. Viņi var identificēt problēmas un piedāvāt risinājumus, kurus, iespējams, pats neredzēsi. Un neaizmirsti lūgt savu darbinieku palīdzību, lai vislabāk izprastu viņu ikdienu.
2. Izpēti dažādus produktus, lai atrastu piemērotāko
Rūpniecības uzņēmumu darbības jomas ir ļoti dažādas. Tajā pašā laikā ir daudz produktu, kas var palīdzēt dažādās situācijās. To vidū ir augstumā regulējami darbagaldi un pakošanas galdi, ergonomiski veidoti krēsli, darba vietas paklāji, ko var izmantot uz cietām grīdām, kā arī pacelšanas palīglīdzekļi darbiem noliktavā.
Vairāk ergonomisku produktu
3. ...Bet neaizmirsti skatīties plašāk
Atceries, ka ergonomika ir kas vairāk, nekā tikai atsevišķi produkti. Velti laiku, lai saprastu, kā var mijiedarboties visa darba vide, tostarp telpu iekārtojums, lai veidotu gan veselīgu, gan produktīvu darbavietu.